MAKIJAŻ PERMANENTNY

Powrót
zdjęcie główne zabiegu MAKIJAŻ PERMANENTNY

brwi, ust i powiek naturalnie podkreśli Twoją urodę

RezerwujZobacz cennik

INFORMATOR ZABIEGU MAKIJAŻU PERMANENTNEGO

CHARAKTER, CEL I SZCZEGÓŁOWY OPIS ZABIEGU

Makijaż trwały korygujący, zwany potocznie makijażem permanentnym, jest to zabieg estetyczny polegający na wprowadzeniu dobranych kolorystycznie barwników w powierzchowne warstwy skóry. Pigmenty są wprowadzane za pomocą sterylnej igły. Makijaż permanentny jest formą tatuażu, który najczęściej wykonywany jest na twarzy, jednak od tatuażu tradycyjnego różni się głębokością aplikacji. Zabieg ten jest przeprowadzany głównie w celu podkreślenia i poprawienia wyglądu oraz skorygowania wrodzonych lub nabytych wad. Makijaż trwały składa się z dwóch wizyt, pierwszej zasadniczej oraz uzupełniającej (korekta 1), która jest obowiązkowa w celu wzmocnienia i utrwalenia rezultatów zabiegu.

 Lokalizacja, kształt i kolor makijażu są ustalane z klientem przed zabiegiem i muszą zostać przez niego zaakceptowane.

Osoba wykonująca makijaż wykonuje rysunek wstępny. Klient przed rozpoczęciem następnej części zabiegu zobaczy zarys brwi. Klient ma prawo do poprawiania rysunku, aż będzie zadowolony z efektu. Dopiero po akceptacji rysunku przez klienta, można przystąpić do wykonania makijażu. 

Druga wizyta jest już w cenie makijażu i trzeba z niej skorzystać. Korekta powinna być wykonana minimalnie 4 tygodnie od pierwszej wizyty. Korekta jest obowiązkowa i ma na celu wzmocnienie i utrwalenie rezultatów makijażu. Jeśli nie wykonasz korekty w ciągu 2 miesięcy od pierwszej wizyty, to zabieg przepada. Korekta nie może być zamieniona na inny zabieg lub na pieniądze. Pamiętaj, że nie wykonanie korekty może skutkować mniejszą trwałością makijażu i jego nierównomiernym złuszczaniem się. W niektórych przypadkach, mimo dodatkowych korekt makijażu, nie udaje się osiągnąć pożądanych rezultatów, ze względu na indywidualnie uwarunkowaną nierównomierną absorpcję pigmentów przez skórę.

OPIS PROCEDURY ZABIEGOWEJ

  1. Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wypełnia ankietę wywiadu przed zabiegowego, a także zapoznaje się z informatorem przed zabiegowym.

  2. Specjalista analizuje ankietę wywiadu przed zabiegowego i kwalifikuje klienta do zabiegu, udzielając również informacji na temat zabiegu.

  3. Klient wyraża świadomą zgodę na przeprowadzenie zabiegu.

  4. Przed zabiegiem wykonuje się dokumentację zdjęciową.

  5. Specjalista przeprowadza demakijaż i dezynfekcję okolicy zabiegowej.

  6. Wykonany został rysunek wstępny. Klient uzgadnia i akceptuje kształt, kolory pigmentów.

  7. Przeprowadza się zabieg pigmentacji. Po zabiegu pole zabiegowe jest oczyszczane preparatem aseptycznym.

  8. Wykonuje się dokumentację zdjęciową po zabiegu.

  9. Przypomnienie o zaleceniach po zabiegu oraz ustalenie kolejnego terminu zabiegu.

WSKAZANIA DO ZABIEGU

  • asymetrie np. w obrębie ust

  • utrata pigmentu ust (np. w związku z dojrzałym wiekiem)

  • przerwane łuki brwiowe

  • utrata lub przerzedzenie brwi/rzęs

  • bardzo jasna oprawa oczu

  • blizny lub przebarwienia

  • brak czasu na codzienny makijaż

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:

  • ciąża i okres karmienia piersią, 

  • cukrzyca, 

  • łuszczyca,

  • bielactwo, 

  • hemofilia,

  • choroby zakaźne (np. żółtaczka, AIDS),

  •  infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza skóry, 

  • aktywne infekcje ogólnoustrojowe, szczególnie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i infekcji przebiegających z gorączką, 

  • trądzik ropowiczy, 

  • czynna opryszczka, 

  • nowotwór (w trakcie leczenia oraz minimum 2 lata po pomyślnym zakończeniu leczenia), 

  • epilepsja, 

  • aktywne lub przebyte choroby gałki ocznej, stany zapalne skóry powiek lub spojówek, choroby siatkówki i rogówki oka (w przypadku zabiegu w okolicy oczu), 

  • anomalie skórne w strefie poddanej zabiegowi (znamiona, plamy, świeże blizny),

  • problemy z krzepliwością krwi, 

  • skłonność do powstawania keloidów, 

  • kolagenozy, 

  • stany zapalne,

  • wypełnienie ust w krótkim czasie przed zabiegiem (w przypadku zabiegu w okolicach ust), 

  • świeża opalenizna,

  • świeżo przeprowadzone złuszczanie naskórka,

  • zabiegi chirurgiczne i estetyczne w okolicy poddanej zabiegowi (np. plastyka powiek) 

  • odstęp minimum 6 miesięcy,

  • stosowanie leków sterydowych, retinoidów (6-12 miesięcy odstępu), 

  • stosowanie leków rozrzedzających krew, 

  • stosowanie antybiotyków, 

  • stosowanie leków przeciwdepresyjnych, uspokajających, 

  • spożycie alkoholu lub środków odurzających w ostatnich 24h przed zabiegiem,

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZABIEGU

Często pojawiające się działania niepożądane: ból w obszarze pigmentowym, obrzęk, zaczerwienienie, blaknięcie pigmentu, tworzenie się strupów.

Rzadziej spotykane działania niepożądane: krwiaki, migracja pigmentu, zmiana odcienia makijażu, zakażenia bakteryjne skóry, zakażenia wirusowe skóry (np. opryszczka), keloidy, objaw Koebnera (np. przy łuszczycy, liszaju plackowatym czy brodawkach), przejściowa lub trwała (bardzo rzadko) utrata brwi lub rzęs, powikłania okulistyczne (np. przy makijażu permanentnym powiek) - np. zapalenie powiek, rogówki, reakcje alergiczne.

OPIS PREPARATÓW, PRODUKTÓW, URZĄDZEŃ I NARZĘDZI UŻYTYCH DO ZABIEGU

  1. PIGMENTY – Pigmenty używane w zabiegu są legalnie dostępne na terenie Polski i spełniają wymagania określone w rozporządzeniu REACH, posiadają karty charakterystyki. Pigmenty do makijażu permanentnego to barwiąca mieszanina składająca się z rozpuszczalnika (np. woda, alkohol etylowy), spoiwa, emulgatorów, surfaktantów, konserwantów, dodatków (np. wyciąg z oczaru wirginijskiego) oraz substancji barwiących o różnych parametrach fizyko-chemicznych. Pigmenty używane do zabiegu spełniają kryteria bezpieczeństwa określone w Rezolucji Rady Europy ResAp(2008)1 oraz były przechowywane zgodnie z zaleceniami wytwórcy i znajdują się w zdefiniowanym przez wytwórcę okresie przydatności do użycia.

  2. URZĄDZENIA I NARZĘDZIA – Narzędzia i sprzęty, które zostaną użyte do przeprowadzenia zabiegu, posiadają wymagane prawem certyfikaty oraz są w dobrym stanie technicznym. Przed zabiegiem zostaną poddane procesom dekontaminacji (dezynfekcji, sterylizacji) zgodnie z zaleceniami producenta danego urządzenia lub narzędzia. Wszystkie produkty użyte podczas zabiegu są materiałami jednorazowymi i zostaną zabezpieczone zgodnie z zasadami aseptyki obowiązującymi przy tego typu zabiegach.

  3. PRODUKTY – Wszystkie produkty użyte do przeprowadzenia zabiegu są jednorazowymi materiałami (rękawiczki, aplikatory, waciki, serwety zabiegowe, prześcieradła, tacki, pierścionki do pigmentu, czepki oraz folie zabezpieczające narzędzia i sprzęty). Igły są jednorazowymi materiałami jałowymi, które zostały poddane procesom dekontaminacji i przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta oraz znajdują się w okresie ich przydatności do użycia.

  4. PREPARATY – podczas zabiegu zostaną użyte preparaty, które spełniają wymagania określone w odpowiednich przepisach prawnych (np. kosmetyki, wyroby medyczne) oraz są zdatne do użycia w okresie przydatności, określonym przez producenta.

  5. STANOWISKO ZABIEGOWE – jest przygotowane do zabiegu z zastosowaniem wyżej wymienionych produktów i preparatów, z zachowaniem najwyższych standardów higienicznych dotyczących antyseptyki i aseptyki, obowiązujących przy tego typu zabiegach (np. przerwanie ciągłości tkanek).

WYTYCZNE DOTYCZĄCE POSTĘPOWANIA PRZED I PO ZABIEGU  

Aby przygotować skórę do makijażu permanentnego, należy ją dobrze nawilżyć. Można też wykonać delikatny peeling mechaniczny dzień przed zabiegiem, a następnie nałożyć lekki krem nawilżający. 

Przygotowanie do zabiegu powinno obejmować nie tylko skórę, ale również cały organizm, aby zapewnić jak najszybsze i odpowiednie gojenie się i odbudowę tkanek oraz zminimalizować ryzyko powikłań. Dlatego zaleca się, aby przed zabiegiem uzupełnić ewentualne braki w organizmie niezbędnych mikroelementów (np. witaminy D, E, C, żelazo) poprzez odpowiednią dietę lub suplementy diety.

PRZED ZABIEGIEM

24 godziny przed zabiegiem nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew.

 W przypadku makijażu ust, zaleca się przyjmowanie preparatu na opryszczkę przez 3-5 dni przed i po zabiegu (po konsultacji z lekarzem). 

Jeśli planuje się wykonać kreski na powiekach, kilka dni wcześniej należy zdjąć przedłużane rzęsy i szkła kontaktowe. 

Przed zabiegiem nie należy też stosować odżywek do brwi i rzęs. 

PO ZABIEGU

Skóra obszaru poddanego zabiegowi może być wrażliwa, bolesna, swędząca, zaczerwieniona, opuchnięta, a także mogą pojawić się siniaki, suchość i rumień. Stan ten może trwać nawet do tygodnia od dnia zabiegu. W przypadku pigmentacji okolic oczu może pojawić się również łzawienie. Efekt pigmentacji będzie można ocenić po 30-45 dniach od dnia zabiegu. W tym czasie kolor pigmentacji może się zmienić i nie należy się tym martwić. Aby uzyskać pożądany efekt, mogą być potrzebne kilka zabiegów. Pielęgnacja skóry po zabiegu jest bardzo ważna i prosimy o zapoznanie się z listą zaleceń i wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Nie należy oceniać efektu zabiegu przed jego zakończeniem i nie zasięgać opinii u osób trzecich.

24 godziny przed i po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, środków odurzających, preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy oraz napojów zawierających kofeinę. 

2-5 dni po zabiegu należy unikać kontaktu pigmentowanej skóry z wodą i mydłem, a także intensywnej aktywności fizycznej i wysokiej temperatury.

Należy dbać o skórę, stosując tylko zalecone preparaty o działaniu regenerującym i kojącym oraz oczyszczając ją wodą przegotowaną. Nie należy drapać ani usuwać strupka, który pojawi się na skórze, lecz pozwolić mu samodzielnie odpaść.

Przez 10 dni po zabiegu nie wolno korzystać z solarium, sauny ani basenu. 

Przez co najmniej miesiąc trzeba stosować kremy o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. 

Do momentu zakończenia procesu gojenia nie wolno wykonywać makijażu w pigmentowanej strefie.

Po wykonaniu makijażu ust,  pierwszego dnia należy pić przez słomkę i myć zęby po każdym posiłku. 

Po makijażu permanentnym oczu nie należy zakładać soczewek kontaktowych przez 4-5 dni, a oczy można przemywać solą fizjologiczną.

Te same zasady obowiązują przy wizycie w celu skorygowania makijażu.

EFEKTY ZABIEGU

Efekt makijażu permanentnego utrzymuje się zwykle od 1 do 2 lat – po tym czasie zalecana jest korekta

w celu zwiększenia intensywności barwników. Trwałość makijażu zależy od:

• trwałości i głębokości wprowadzenia pigmentów użytych do jego wykonania,

• indywidualnych cech klienta (wiek, typ skóry),

• nawyków pielęgnacyjnych, stosowanych kosmetyków, zabiegów (np. preparaty o działaniu

złuszczającym mogą zmniejszać trwałość makijażu),

• ogólnego stanu zdrowia i stosowanych leków (np. przy chorobach tarczycy czasami

obserwujemy mniejszą trwałość pigmentu).

Aby przedłużyć trwałość makijażu permanentnego, należy unikać opalania i stosować ochronę przeciwsłoneczną. 

Promienie słoneczne mają bowiem właściwości rozjaśniające pigment.

Nasycenie wykonanego makijażu bezpośrednio po zabiegu jest bardzo intensywne. Efekt końcowy jest widoczny po wygojeniu i wyłuszczeniu strupków. Dopiero wtedy makijaż uzyskuje swój ostateczny kolor. 

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE W ZAKRESIE UTRZYMYWANIA SIĘ I STABILNOŚCI EFEKTU ZABIEGU, KTÓRE SPOTYKA SIĘ W MAKIJAŻU PERMANENTNYM

W przypadku skóry normalnej, pigmentacja utrzymuje się najdłużej. Natomiast skóra tłusta może mieć krótszy okres utrzymywania się  pigmentacji, a także możliwe jest rozmycie się konturów, szczególnie przy technikach włoskowych. 

Skóra sucha lub ścieńczała może mieć krótszy okres trwania efektów zabiegu ze względu na podatność pigmentu na czynniki redukujące, takie jak promieniowanie UV i kosmetyki, szczególnie jeśli towarzyszą temu choroby, takie jak schorzenia tarczycy. Skóra naczynkowa może mieć chłodniejszy odcień pigmentacji, a techniki włoskowe mogą być plamiste. 

Skóra wrażliwa i skłonna do atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry może mieć bardzo szybkie rozjaśnianie się pigmentu, a końcowe efekty zabiegu są trudne do przewidzenia. W związku z tym, osoba wykonująca zabieg może zdecydować się na wykonanie pierwszego zabiegu w formie lekkiej pigmentacji, aby uniknąć zbyt dużego stanu zapalnego i ocenić reakcję skóry na zabieg.

Skóra wrażliwa i skłonna do atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry ma zwiększone ryzyko występowania nawracających stanów zapalnych skóry, co może negatywnie wpłynąć na utrzymanie i stabilność efektu zabiegu. Mogą być konieczne częstsze zabiegi odświeżające pigmentację. 

Kolor pigmentacji może całkowicie zaniknąć lub przyspieszyć swój zanik, w wyniku metabolizmu pigmentu przez organizm lub jego usunięcia. Mogą również wystąpić zmiany koloru, takie jak zmiana tonalna lub inwersja koloru. Te zmiany mogą być spowodowane przez procesy fizjologiczne naszego organizmu.

Czynniki mające wpływ na odbiór i postrzeganie efektu zabiegu to:

  • intensywność koloru: po zabiegu, intensywność koloru pigmentacji może się zmniejszyć, co jest związane z procesem regeneracji skóry i odtwarzaniem naturalnych kolorantów. Ten spadek intensywności może wynosić od 20-40%, dlatego ostateczny efekt zabiegu można ocenić po 28-45 dniach od ostatniej procedury pigmentacyjnej.

  • wybarwienie i zmiana koloru: różne czynniki mogą mieć wpływ na to zjawisko, takie jak ilość, intensywność i występowanie naturalnych kolorantów skóry (np. melanina, hemoglobina, bilirubina), procesy biodyfuzji-transmisji biernej (przemieszczanie się pigmentu w głąb tkanek) oraz zjawisko Tyndala, które mogą zmienić percepcję postrzegania koloru.

  • indywidualna zdolność postrzegania koloru: różne czynniki, takie jak rodzaj światła i wrażliwość na postrzeganie kolorów, mogą wpływać na indywidualną zdolność postrzegania koloru. Dlatego podczas ustalania i wybierania kolorów pigmentu, stosujemy światło referencyjne zbliżone do światła dziennego, aby wyeliminować negatywny wpływ tych czynników.

  • kształt ciała i organizmu: ludzki organizm i ciało jest wytworem natury i zgodnie z wiedzą antropometryczną, różne części ciała mają różną budowę i proporcje, co może mieć wpływ na efekt zabiegu. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić te różnice podczas wykonywania zabiegu i dobierania koloru pigmentu.

Etap rysunku wstępnego jest ważnym elementem procedury pigmentowania. W tym etapie ustala się kształt, rozmieszczenie, rozmiar, formę, wyprofilowanie, proporcje oraz sposób wypełnienia pigmentacji, a także metodę, technikę i kolory pigmentów, które będą użyte do wykonania zabiegu. Klient i osoba wykonująca zabieg muszą współpracować, jednak każda strona ma pełną autonomię woli. Jeśli klient nie zaakceptuje proponowanej pigmentacji lub osoba wykonująca zabieg nie będzie chciała go wykonać, gdyż klient ma nierealistyczne oczekiwania, procedura nie zostanie przeprowadzona. Zmiany lub modyfikacje wprowadzone po pierwszym zabiegu pigmentacji będą traktowane jako rozszerzenie zakresu zabiegu i mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami.


Znajdź dla siebie dogodny termin

Skorzystaj z sytemu rezerwacji booksy lub skontaktuj się z nami bezpośrednio